.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE ZIEMI KŁODZKIEJ

Błędne Skały - malowniczy labirynt skalny w Górach Stołowych. Zwiedzanie rezerwatu codziennie w godz. 9.00 - 18.00, około 1h 30 min., wstęp płatny.

Park Narodowy Gór Stołowych - powierzchnia 6280 tyś ha, utworzony w 1993 roku.

Skalne Grzyby - duże zgrupowanie ładnie ukształtowanych form skalnych : grzybów, maczug, młotów i baszt, ciągnące się wzdłuż północno wschodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, rozrzucone na długości około 2 km na wysokości około 650 - 700 m.

Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt w Górach Stołowych (919 m.n.p.m.) Największe w kraju "skalne miasto" złożone z ogromnej ilości oryginalnie ukształtowanych skał i skałek. Schronisko na Szczelińcu jest najstarszym w Sudetach.

Wambierzyce - kościół NMP wzorowany na Bazylice św. Piotra w Rzymie ; szopka ruchoma składająca się z 800 drewnianych figurek; stacje kalwaryjne.

Łowisko w Chocieszowie - położone jest w bardzo atrakcyjnym miejscu, otoczonym lasami i mnóstwem zieleni, niedaleko Wambierzyc - miasteczka ze słynną Bazyliką Wambierzycką. Kompleks posiada dwa stawy rybne.

Skansen w Wambierzycach - Są tu zarówno drobne sprzęty domowe, jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy - kuźnia, stolarnia, warsztat szewski, itp. Większość eksponatów jest odrestaurowana, wystawiona w gablotach lub witrynach i opisana. Całość otoczona zielenią, oczkami wodnymi oraz zagrodami i wolierami ze zwierzyną i ptactwem.

Igliczna - szczyt w Masywie Śnieżnika. Poniżej szczytu wzniesiony został kościół Matki Boskiej Śnieżnej. Sanktuarium maryjne jest bardzo uczęszczanym miejscem, zwłaszcza po koronacji cudownej figurki MB Śnieżnej przez papieża Jana Pawła II w 1983 roku.

Jaskinia Niedźwiedzia - największa i najpiękniejsza jaskinia sudecka, szósta w kraju pod względem długości korytarzy. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa około 50 min. Czynna codziennie oprócz poniedziałków i czwartków, w godz. 9.00 - 16.40, wstęp płatny. Zalecana wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Śnieżnicki Park Krajobrazowy - zajmuje obszar 28 tyś ha, leży na terenie Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Gór Złotych. Na terenie parku znajduje się pięć rezerwatów przyrody : Śnieżnik Kłodzki, Wodospad Wilczki, Jaskinia Niedźwiedzia i Puszcza Śnieżnej Białki. Śnieżnik (1425 m.n.p.m.) jest najwyższą górą polskich Sudetów na wschód od Karkonoszy. Poniżej na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się Schronisko na wys. 1218 m.

Wodospad Wilczki - największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, najwyższy w Sudetach. Znajduje się w Międzygórzu.

Arboretum - leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych w Lądku Zdroju przy ulicy Moniuszki. Czynny cały tydzień poza poniedziałkami w godz. : 10.00 - 18.00

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - podziemne Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Kopalnię zwiedzać można codziennie w godzinach 9 - 17 (ostatnie wejście g. 16.45, w sezonie letnim nawet o 17.30).

Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie - oferuje bogata, ponad 500 letnią historię górnictwa, podziemne wyrobisko górnicze długości 700 m oraz sale wystawowe. Trasa czynna codziennie od 9.00 do 17.00

Kaplica Czaszek w Czermnej - Ten unikatowy w skali europejskiej zabytek (trzy tego typu obiekty w Europie) znajduje się w Czermnej. Został wybudowany w 1776 r. przez miejscowego proboszcza. Wystrój wnętrza kaplicy stanowią czaszki i piszczele ok. 3 tys. osób, ofiar wojen śląskich, trzydziestoletniej oraz panującej w tamtych czaszach epidemii. Dalszych 20 tys. znajduje się w podziemiach kaplicy. Czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. : 9.00 - 16.00

Pstrążna - Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, atrakcją turystyczną jest "Tradycyjny wypiek chleba" połączony z ubijaniem masła, wyrobem sera. Wypieki chleba z mąki żytniej na zakwasie począwszy od 1 maja odbywają się co dwa tygodnie w niedzielę. Czynny wtorek - niedziela , godz.: 10.00 - 18.00

Muzeum Papiernictwa - Papiernia w Dusznikach Zdroju jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego pięknego regionu. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie. Czynne w godz. : 9.00 - 15.00

Torfowisko pod Zieleńcem - Rezerwat ścisły " Torfowisko pod Zieleńcem " został utworzony w 1954 roku na obszarze 156,8 ha . Rezerwat położony jest na wysokości 740 - 760 m n.p.m. na płaskowyżu pomiędzy pasmami Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich . Czarne Bagno razem z Topieliskiem leżą na europejskim dziale wodnym. Na terenie rezerwatu odnotowano 174 gatunki roślin z 52 rodzin.

Skalne Miasto (Adrspach) - Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach o powierzchni 1800 m kw. położony niedaleko miasta Teplice nad rzeką Metuji i małej wsi Adrspach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m. pozwala obejrzeć przeróżne 60 metrowe formy skalne o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Oprócz jeziorka, płynąca tędy rzeka Metuja utworzyła głęboki wąwóz oraz wodospad (19 m). Wędrówka olbrzymim labiryntem korytarzy skalnych, dostępnym również dla dzieci jest ciekawą przygodą nawet dla najbardziej odpornych na czynny wypoczynek.

ZOO Safari (Dvur Kralove) - zaliczane jest do największych i najbardziej znaczących europejskich ogrodów. Na powierzchni 64 ha żyje ponad 2300 zwierząt. Świat "dzikiej" Afryki można obserwować m.in. w czasie przejażdżki safaribusami. Oprócz zwierząt na wolnych wybiegach można podziwiać kolekcję zwierząt nocnych, akwaria z rybami z raf koralowych, rzek Ameryki Południowej, ptaszarnię oraz życie gadów prehistorycznych przedstawione w galerii malarstwa.
Wszelkie prawa zastrzeżone © Gospodarstwo Agroturystyczne Bobrowniki | Webdesign i hosting: AD4